Актуальна інформація з митних питань для громадян, які планують поїздку за кордон
Міністерство Доходів і зборів України доводить до Вашого відому інформація для громадян, які планують поїздку за кордон:
1. Перелік особистих речей, які громадяни мають право ввезти або вивезти, не сплачуючи мито (стаття 370 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. N 4495-VI);
2. У яких випадках громадяни не сплачують митні збори за товари при перетині кордону (стаття 374 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. N 4495-VI);
3. Ввезення алкоголю та тютюну (стаття 376 Митного кодексу України від 13.03.2012 р. N 4495-VI);
4. Ввезення лікарських засобів через митний кордон України (стаття 70 Митного кодексу України та постанова Кабінету Міністрів України N 458);
5. Ввезення спеціального дитячого харчування через митний кордон України (стаття 370 Митного кодексу України та постанова Кабінету Міністрів України N 458).
1. Перелік особистих речей, які громадяни мають право ввезти або вивезти, не сплачуючи мито
Під час планування відпустки за кордоном слід пам'ятати, які речі громадян вважаються особистими при перетині кордону.
Серед основного до особистих речей відповідно до законодавства віднесено:
- товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;
- одяг, білизна, взуття, що мають суто особистий характер, призначені виключно для власного користування і мають ознаки таких, що були у користуванні;
- особисті прикраси, у тому числі з дорогоцінних металів та каміння, що мають ознаки таких, що були в користуванні;
- один фотоапарат, одна кіно- або відеокамера разом з обґрунтованою кількістю фото-, відео-, кіноплівок та додаткового приладдя;
- стільникові (мобільні) телефони у кількості не більше двох штук, пейджери;
- переносні персональні комп'ютери у кількості не більше двох штук і периферійне обладнання та приладдя до них; флеш-карти у кількості не більше трьох штук;
- калькулятори, електронні книжки у кількості не більше двох штук;
- індивідуальні вироби медичного призначення для забезпечення життєдіяльності людини та контролю за її станом з ознаками таких, що були в користуванні;
- лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України;
- 0,5 літра туалетної води та/або 100 грамів парфумів;
- спортивне спорядження - велосипед, вудка рибальська, комплект альпіністського спорядження, комплект спорядження для підводного плавання, комплект лиж, комплект тенісних ракеток, дошка для серфінгу, віндсерфінгу, комплект спорядження для гольфу, інше аналогічне спорядження, призначене для використання однією особою;
- інші товари, призначені для забезпечення повсякденних потреб громадянина, перелік і гранична кількість яких визначаються законами України.
Міністерство доходів і зборів України звертає увагу, що особисті речі, які переміщуються (пересилаються) громадянами через кордон України, декларуються усно, або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово. Такі речі не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також від застосування до них видів державного контролю.
2. У яких випадках громадяни не сплачують митні збори за товари при перетині кордону
Громадяни, які перетинають митний кордон України не частіше, ніж 1 раз на добу (24 години), декларують свій товар усно та не сплачують митні платежі. Водночас, фактурна вартість такого товару не повинна перевищувати 1000 євро у разі, якщо перетин кордону здійснюється авіатранспортом. Якщо ж ви подорожуєте будь-яким іншим видом транспорту (автомобільним, залізничним, морським), вартість товару не повинна перевищувати 500 євро, а вага 50 кг. Якщо особа перетинає митний кордон України частіше 1 разу в 1 добу (24 години), то товар підлягає письмовому декларуванню з обов'язковою сплатою мита (10 %) і ПДВ (20 %).
При переміщенні поштою або експрес-поштою на адресу одного одержувача або у несупроводжуваному багажі звільняються від оподаткування товари фактурною вартістю до 300 євро.
Нагадуємо, фактурна вартість - вартість товару, що зазначається в рахунку-фактурі/інвойсі. Фактурна вартість необхідна для формування митної вартості товару при нарахуванні митних платежів при імпорті.
3. Ввезення алкоголю та тютюну
Ввезення на митну територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, забороняється.
Водночас, громадяни, які досягли 18-річного віку, можуть ввозити на митну територію України алкогольні напої та тютюнові вироби лише в обмежених кількостях. Зокрема, в ручній поклажі або багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування із розрахунку на одну особу дозволяється ввозити:
1) 200 сигарет або 50 сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів;
2) 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22 %) алкогольних напоїв.
4. Ввезення лікарських засобів через митний кордон України
При поверненні із-за кордону громадянам слід знати, що лікарські засоби можна ввозити з собою у ручній поклажі або в супроводжуваному чи несупроводжуваному багажі.
Лікарські засоби, що продаються без рецепта лікаря, перевозяться лише у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини). У протилежному випадку особа повинна мати з собою рецепт на відповідний лікарський засіб.
Водночас потрібно пам'ятати, що такі лікарські засоби перевозяться лише у кількості, яка не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті, виданому на ім'я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я.
5. Ввезення спеціального дитячого харчування через митний кордон України
При поверненні із-за кордону громадяни з дітьми можуть ввозити з собою у ручній поклажі або в супроводжуваному чи несупроводжуваному багажі дитяче харчування.
Водночас, батьки (особи, які їх замінюють) або уповноважена ними особа, інші члени сім'ї та родичі можуть ввозити в Україну, маючи з собою відповідний рецепт, продукти спеціального дитячого харчування, які не виробляються (не реалізуються в Україні), в обмеженій кількості. Зокрема, для дітей, хворих на фенілкетонурію або інше захворювання, що потребує спеціального харчування, в таких обсягах:
- у кількості, що не перевищує п'яти упаковок (банок) кожного найменування на одну особу;
- у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на продукт (продукти) спеціального дитячого харчування, виданому на ім'я дитини та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров'я, за умови пред'явлення документів, що засвідчують родинні зв'язки з хворою дитиною, або іншого документа, який підтверджує повноваження особи на такі дії.