Нововведення про створення вільних митних зон з особливим пільговим режимом

Вільні митні зони з особливим пільговим режимом можуть створюватися на будь-якій території згідно з рішенням місцевої влади і за бажанням підприємців.

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України розроблено законопроект, яким пропонується зняти обмеження на створення вільних митних зон (ВМЗ) промислового типу виключно на території вільних економічних зон (ВЕЗ).

Суб'єкти господарювання у таких парках будуть звільнені від оподаткування митом і від заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Таким чином Уряд має намір підвищити інтерес інвесторів до діяльності на території України та активізувати потенціал розвитку українських регіонів.

Законопроект вже оприлюднено на сайті Міністерства для публічного обговорення.

Крім того, Уряд планує внести зміни до Митного кодексу України для здійснення діяльності ВМЗ.

Ці зміни встановлять норми, за якими суб'єкти господарювання будуть звільнені від оподаткування митом, а також від заходів і методів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Створення зон, вільних від митних зборів, забезпечить великим інвесторам розширені можливості в побудові логістики, більш зрозумілу стратегію розвитку виробництва і оптимальний розподіл матеріальних, трудових і фінансових ресурсів.

Зняття обмежень у створенні вільних митних зон, за оцінкою авторів законопроекту, розширить сферу їх застосування і таким чином забезпечить активізацію інвестиційної діяльності — сприятиме залученню іноземних інвестицій.

Нагадаємо, в Україні, зокрема, планується створення автомобільних кластерів (наприклад, у Запоріжжі та Закарпатській області) із залученням іноземних партнерів.

Згідно із законопроектом, вільні митні зони можуть існувати на будь-якій території, а не лише у ВЕЗ.

Відкриття та експлуатація їх буде проводитися з урахуванням рішення місцевої влади. Час дії такої зони становитиме 50 років.

Для відкриття ВМЗ місцева влада подає до центрального органу виконавчої влади документацію з техніко-економічним обґрунтуванням (ТЕО) доцільності створення і функціонування ВМЗ промислового типу, переліку видів товарів і виробничих операцій, а також проект закону про створення конкретної ВМЗ промислового типу.

ТЕО має, зокрема, включати цілі та види запланованої діяльності; інформацію про суб'єктів господарювання, за ініціативою яких створюється ВМЗ промтипу; точний опис її меж і карту її території; обсяги, джерела та форми фінансування.

Управління ВМЗ промтипу здійснюється адміністрацією, створеною компанією, яка планує в ній працювати.

Вимоги до облаштування, експлуатації та моніторингу функціонування ВМЗ промтипу встановлює Кабінет Міністрів.

Наразі, згідно з Митним кодексом, ВМЗ можуть створюватися у пунктах пропуску через державний кордон України, на територіях морських і річкових портів, аеропортів, на залізничних станціях, на територіях деяких підприємств тощо.