В Pосії змінюються правила ввезення товарів, що містять інтелектуальну власність
Товари, що потрапляють під категорію інтелектуальної власності складають в Росії - 90 % - імпорту. Левова частка брендових товарів, що обертаються на російському ринку - контрафакт. Але це не означає, що замість японського магнітофона вам продадуть китайське відро з гайками.
Просто поняття контрафакту знаходить нові габарити: це не тільки підробка, а й цілком оригінальний товар, ввезений в країну без відома правовласника товарного знаку, шляхом, який іменують паралельним імпортом.
Законопроект N 47538-6, що власне пропонує зміни до ЦК РФ, вже підготовлений до другого читання. Там підприємців чекає чимало сюрпризів. Наприклад, пункт 1 ст. 1515 "Відповідальність за незаконне використання товарного знака" звучатиме так: "Товари, етикетки, упаковки товарів, на яких розміщений незаконно використовуваний товарний знак або схоже з ним до ступеня змішання позначення, є контрафактними". Досі такими були предмети, на яких "незаконно розміщений товарний знак".
Партнер юридичної компанії Baker & McKenzie Євген Арієвич вважає, що таке формулювання може дозволити вважати оригінальні товари, що ввозяться без згоди правовласників, контрафактними.
Нову редакцію отримує і ст. 1487 ЦК РФ, присвячена вичерпання виключного права на товарний знак. Якщо раніше вона вказувала, що в Росії легально можуть використовуватися товарні знаки лише тих товарів, які були введені в обіг на території країни безпосередньо правовласником або за його згодою, то тепер у ній з'явилася обмовка: "якщо інше не встановлено міжнародним договором або законом".
Таким чином, фактично діюча в Україні система ввезення може зазнати змін, і паралельний імпорт, обсяг якого оцінюється експертами приблизно в 1 млрд руб. на рік, може бути узаконений.
За що, до речі, ратує ФАС, вважаючи, що це сприятиме розвитку конкуренції та зниженню цін на привізні товари завдяки ліквідації ексклюзивного дилерства.
До речі, в Казахстані паралельний імпорт дозволений.